https://www.high-endrolex.com/43 Fotowoltaika w nowym domu – czy warto ją uwzględnić już na etapie planowania budowy nieruchomości?

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki





Dział: Artykuły02 02 2021

Fotowoltaika w nowym domu – czy warto ją uwzględnić już na etapie planowania budowy nieruchomości?

Fotowoltaika w domu jednorodzinnym to inwestycja, która cieszy się coraz większą popularnością wśród współczesnych inwestorów. Nie dzieje się tak przypadkowo – coraz więcej osób pragnie bowiem uniezależnić się od nieustannie drożejącego prądu i móc produkować energię elektryczną na własne potrzeby. Co więcej – teraz instalację PV warto uwzględnić już na etapie planowania budowy wymarzonego domu. To właśnie wówczas ma się idealne warunki do tego, by z sukcesem wdrożyć najnowsze rozwiązania energetyczne dostępne na rynku branżowym.
fotowoltaika w nowym odmu

Inwestorzy niejednokrotnie mogą się przekonać, że są pewne czynniki, na które ma się realny wpływ jeszcze na etapie planowania budowy nieruchomości.

  • Co warto wiedzieć o fotowoltaice w domu jednorodzinnym?
  • Czy taka inwestycja się opłaca?
  • Jakie opinie przeważają wśród inwestorów i użytkowników, będących jednocześnie prosumentami?

Odpowiedzi na te pytania prezentujemy w naszym wpisie. Zapraszamy do lektury wszystkich tych, którzy myślą o inwestycji w instalację PV we własnym domu i chcą już na etapie budowy odpowiednio przygotować nieruchomość pod instalację fotowoltaiczną.

Przemyślany wybór działki

Najlepszą działką budowlaną wybieraną z myślą o instalacji fotowoltaicznej w domu jednorodzinnym będzie taka działka, która jest pusta i pozbawiona wysokich drzew. Dobrze też celować w wybór takiej działki, która pozwoli na odpowiednią lokalizację budynku pod względem odległości od innych zabudowań, wysokiej roślinności, a nawet słupów energetycznych.

Głównie chodzi o to, by panele słoneczne nie były zacienione, gdyż wówczas ich wydajność zdecydowanie spada. Tak dzieje się w przypadku modułów połączonych ze sobą szeregowo – wówczas cień padający nawet na jeden moduł może znacząco obniżyć produkcję energii elektrycznej przez całą instalację PV. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że cień negatywnie wpływa również na trwałość modułów. Do tego brak odpowiedniego nasłonecznienia może spowodować przyśpieszoną degradację ogniw krzemowych. Najlepiej wybierać więc taką lokalizację działki, w której sąsiedztwie nie ma wysokich obiektów, słupów czy drzew. Warto też już na etapie wyboru działki budowlanej określić, w którym kierunku będzie ułożony dach. Najlepszym rozwiązaniem będzie rzecz jasna dach skierowany na południe.

Projekt domu ma znaczenie

Ważnym czynnikiem wpływającym na wydajność i sprawność instalacji fotowoltaicznej jest orientacja budynku jednorodzinnego względem stron świata. Już na etapie projektowania domu warto zwrócić uwagę na ukierunkowanie oraz naświetlenie dachu. W przypadku chęci montażu instalacji fotowoltaicznej najlepiej jest przeznaczyć na ten cel połać dachu skierowaną na południe. To zdecydowanie najlepsza opcja z możliwych – choć ostatecznie dobrym pomysłem będzie także wykorzystanie na instalację PV połaci dachowych skierowanych na wschód lub na zachód.

Dodatkowo, będąc na etapie projektowania wymarzonego domu jednorodzinnego, warto zadbać także o to, by strona dachu, na którym zostaną zamontowane panele słoneczne, była możliwie „czysta” oraz niezacieniona. Dzięki temu planowana instalacja PV będzie mogła efektywnie produkować energię elektryczną, przy czym nie będzie już konieczne korzystanie z dodatkowych optymalizatorów. Ponadto, już na etapie projektowania dachu budynku jednorodzinnego, można uprościć późniejszy montaż paneli słonecznych. O jakim uproszczeniu umowa? Sprawę załatwi odpowiednie rozmieszczenie krokwi, które w efekcie pozwoli znacząco obniżyć koszty montażu konstrukcji pod ogniwa fotowoltaiczne.

Zapewnienie miejsc do przeprowadzenia przewodów

Już na etapie projektowania domu jednorodzinnego można zadbać również o to, by odpowiednio opracować miejsca do przeprowadzenia przewodów, które połączą elementy zestawu fotowoltaicznego. Na etapie budowy domu, w szczególności zaś podczas wykonywania instalacji elektrycznej, można zadbać o wykonanie kilku ważnych rzeczy. Pierwszą będzie przewidzenie miejsca na instalację dodatkowych aparatów zabezpieczenia przeciwprzepięciowego AC oraz zabezpieczenia nadmiarowo-prądowego w rozdzielnicy elektrycznej budynku.

Dobrze jest też zapewnić miejsce na dodatkowy licznik elektryczny, przeznaczony do współpracy z falownikiem. Drugą kwestią będzie przewidzenie instalacji falownika w pobliżu rozdzielnicy elektrycznej, jednak nie dalej niż 10 m. Dodatkowo warto zadbać także o przygotowanie orurowania dla przewodów, które łączyć będą panele z zabezpieczeniami DC znajdującymi się przy falowniku. Warto zadbać również o to, by zapewnić dostęp do złącza kontrolnego uziemienia o wartości mniej niż 10 Oma w pobliżu inwertera (do 3m) lub w rozdzielnicy. Warto pamiętać też o tym, by zapewnić dodatkową rozdzielnicę elektryczną posiadającą certyfikat na napięcie 1000V DC, idealną do montażu zabezpieczeń przeciwprzepięciowych DC oraz rozłączników bezpiecznikowych DC.

Dodatkowo należy podkreślić, że wymienione rozwiązania nie zwiększają kosztów budowy domu jednorodzinnego, a znacznie ułatwią w przyszłości sukcesywne wykonanie instalacji fotowoltaicznej.

Odpowiedni kąt nachylenia dachu

Duże znaczenie dla wydajności i opłacalności instalacji fotowoltaicznej na nowym domu jednorodzinnym będzie mieć kąt nachylenia dachu. Optymalnym będzie kąt 30-40 stopni, jednak akceptowalny kąt nachylenia mieści się już w nieco szerszych granicach: od 15 do nawet 60 stopni.

Co jednak w przypadku, gdy kąt nachylenia dachu budynku jednorodzinnego miałby być mniejszy, niż 15 stopni? Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie rozważenie budowy dodatkowej konstrukcji przeznaczonej pod instalację. Czy warto skorzystać z tanich konstrukcji dostępnych na rynku? Zdecydowanie nie. Najlepszą opcją będzie skorzystanie z certyfikowanych konstrukcji wsporczych, które z powodzeniem znaleźć można na rynku branżowym.

Wybór miejsca na montaż falownika

Fachowcy specjalizujący się w montażu instalacji fotowoltaicznych wskazują na konieczność specyficznego miejsca montażu falownika. Najlepiej, jeśli ten znajdować się będzie możliwie jak najbliżej modułów fotowoltaicznych oraz rozdzielni głównej budynku. Przemyślane miejsce montażu falownika pozwoli na zmniejszenie do minimum długości okablowania.

Najlepszym miejscem na jego montaż będzie więc umieszczenie go np. w garażu, pomieszczeniu technicznym, kotłowni (najlepiej niewęglowej) lub w przedpokoju. Są też pomieszczenia, w których nie warto instalować inwertera. Tu mowa o ścianach sąsiadujących z sypialnią, wnętrzach, w których temperatura otoczenia przekracza 35 stopni Celsjusza czy w pawlaczach lub szafach, gdzie wymiana powietrza jest dość mocno ograniczona. Warto zaznaczyć, że pracujący falownik może w ciągu dnia emitować dźwięk o natężeniu ok. 30 dB, zbliżony do odgłosów tykającego zegara.

Określenie rocznego zużycia energii elektrycznej

W przypadku nowo powstających budynków mieszkalnych warto dobrze oszacować zużycie prądu. Jak tego dokonać, nie dysponując żadnymi rachunkami? Tu warto kierować się danymi o powierzchni planowanego obiektu, sposobie jego ogrzewania, planowanych odbiornikach energii elektrycznej, ilości urządzeń elektrycznych oraz ich mocy, jak również liczbie osób, które będą zamieszkiwały dom jednorodzinny.

Przyjmuje się, że dla typowego budynku mieszkalnego o powierzchni około 130 m2, ogrzewanego źródłem innym niż elektryczne, zamieszkiwanym przez 4 osoby (dwie dorosłe i dwoje dzieci), roczne zużycie energii elektrycznej kształtuje się średnio na poziomie od 3000 do 4500 kWh. Tym samym optymalną mocą instalacji fotowoltaicznej będzie moc mieszcząca się w zakresie od 4kWp do 6kWp.

Fotowoltaika w domu – czy się opłaca?

Wielu inwestorów zainteresowanych zakupem i montażem instalacji PV w domu jednorodzinnym zastanawia się nad tym, czy ta inwestycja naprawdę się opłaca i po jakim czasie można liczyć na to, że się zwróci. Odpowiedź może być tylko jedna: oczywiście, że się opłaca! Uznaje się, że inwestycja w panele fotowoltaiczne to inwestycja bardzo opłacalna, która zwraca się średnio po około 9 latach eksploatacji.

Czas zwrotu poniesionych kosztów inwestycyjnych może być też sporo krótszy – wpływ na to mają przede wszystkich systematycznie rosnące ceny energii. Warto podkreślić więc, że przy założeniu żywotności instalacji fotowoltaicznej na poziomie co najmniej 25 lat, taka inwestycja zwraca się średnio 2,5-krotnie. To doskonała wiadomość dla wszystkich współczesnych inwestorów! Do tego dołożyć należy kolejne dwa zjawiska, które generują stały postęp technologiczny. O jakich zjawiskach mowa? Głównie o wzroście wydajności nowoczesnych ogniw oraz malejących cenach wytwarzania paneli fotowoltaicznych. To dzięki nim właśnie można mówić o tym, że w porównaniu z sytuacją sprzed kilku lat, opłacalność fotowoltaiki w Polsce wciąż rośnie. Więcej na temat potencjalnych oszczędności i zalet można przeczytać na stronie https://n-energia.pl/oferta/dla-domu/.

Słowem podsumowania

Montaż instalacji fotowoltaicznej w domu jednorodzinnym najlepiej jest planować na etapie projektowania budynku mieszkalnego. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych kosztów oraz zmaksymalizować przyszłe uzyski z instalacji PV. Uwzględnienie takiego rozwiązania sprawi, że uniknie się problemów, które pojawiają się u inwestorów montujących instalację na istniejącym już budynku.

Do tego można też zapobiec pojawieniu się ewentualnych problemów z estetyką lub technicznymi możliwościami prowadzenia przewodów elektrycznych. Ponadto, uwzględniając na etapie projektowania odpowiednią lokalizację, małe zacienienie oraz jak najmniejszy stopień skomplikowania dachu, otrzymuje się dostęp do jak najlepszej wydajności instalacji PV.

Warto wspomnieć również o tym, że uruchomienie instalacji fotowoltaicznej na etapie budowy domu, kiedy ten jest w tzw. stanie surowym, pozwala na duże oszczędności. Tu mowa o ilości pobieranego prądu przez urządzenia wykorzystane podczas wykańczania budynku, jeszcze przed wprowadzeniem się. Skuteczne obniżenie rachunków za prąd jest na tym etapie już jak najbardziej możliwe – wystarczy tylko odpowiednio wcześnie pomyśleć o montażu instalacji PV!

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy






    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe