https://www.high-endrolex.com/43 Właściwy montaż odwodnień receptą na skuteczne odprowadzanie wody

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki





Dział: Artykuły17 04 2015

Właściwy montaż odwodnień receptą na skuteczne odprowadzanie wody

Typ odwodnienia, rodzaj komponentów, odległość i nachylenie

Aby odwodnienie dobrze działało, musi być przede wszystkim dobrze dobrane do warunków panujących na działce. Typ odwodnienia w dużej mierze zależy od rodzaju gleby, która występuje na danym terenie. Na inne odwodnienie można pozwolić sobie na działce z glebą przepuszczalną, a na inne z glebą słabo przepuszczalną. Również stosowane zabezpieczenia będą się od siebie różnić, a dobieramy je ze względu na ilość zawartej w glebie gliny, piasku czy żwiru, które mogłyby negatywnie wpłynąć na prawidłową drożność całego systemu. Bardzo ważna jest również klasa obciążeń, która dotyczy głównie odwodnienia liniowego. Wyróżnia się kilka klas obciążenia, które są stosownie oznaczane, np. poprzez litery od A do F, przy czym A oznacza najmniejsze obciążenie (obszary, po których poruszają się piesi lub rowerzyści), a F największe (dla powierzchni specjalnych, np. lotnisk). Właściwy montaż to także dostosowanie się do norm mówiących o odległościach oraz nachyleniach. Np. w odwodnieniu liniowym, koryta powinny być ułożone od 3 do 5 mm poniżej nawierzchni, a ich spadek powinien być minimalny. Spadek w przypadku drenów powinien wynosić 5 promili, a zatem 5mm na 1 m.

 

Jak zatem powinien przebiegać właściwy montaż w odwodnieniu liniowy?

Montaż będzie różnił się (ale nieznacznie) ze względu na klasę obciążenia. Na początek należy przygotować podłoże oraz wyznaczyć miejsca, w których będzie przebiegało odwodnienie. Najlepiej wykonać to za pomocą wbitych w ziemię kołków i rozciągniętej na nich żyłki. Następnie, wzdłuż wyznaczonego miejsca kopiemy dołek, który swoją długością oraz szerokością, który powinien być dostosowany do zakupionych koryt. Jeżeli jest taka potrzeba, można koryta przycinać za pomocą szlifierki wyposażonej w tarcze do betonu. Po ułożeniu pierwszego kanału w przygotowanym dołku, układamy następne, przy czym należy pamiętać o fugowaniu ich klejem mrozoodpornym, którego nadmiar należy usunąć (pozostawiony klej mógłby ograniczać przepustowość wody). Po tym etapie montażu, wykonujemy próbę wodną. Można przekonać się wtedy, czy koryta została ułożone prosto i czy jest odpowiednia szczelność spoin. Jeżeli wszystko jest w porządku, możemy obudować elementy odwodnienia kostką brukową, albo betonem.

Przy montażu należy zachować szczególną ostrożność, gdyż wiele firm zastrzega, że nie ponosi żadnej odpowiedzialności za elementy, które zostały uszkodzone podczas nieodpowiedniego montażu.

 

Bielbet.pl – specjaliści ds. odwodnień liniowych

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy






    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe