https://www.high-endrolex.com/43 Centralne odkurzanie krok po kroku

Jeśli właśnie budujemy dom i chcemy zdecydować się na system centralnego odkurzania, powinniśmy uwzględnić to w projekcie przewodów instalacyjnych. Możemy zrobić to także przy okazji generalnego remontu domu.

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki





Dział: Artykuły23 10 2015

Centralne odkurzanie krok po kroku

System centralnego odkurzania to rozwiązanie, które stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnego odkurzacza. Pośród największych zalet systemu wymienić można przede wszystkim fakt, że dzięki niemu wciągnięty kurz nie trafia z powrotem do budynku. Centralny odkurzacz pomoże nam także posprzątać bez uporczywego hałasu i konieczności dźwigania ciężkiego sprzętu.

Czym jest system centralnego odkurzania? Mówiąc najoględniej – składa się z instalacji znajdującej się w ścianach, która prowadzi z jednej strony do znajdującej się w piwnicy jednostki centralnej, z drugiej – do zamontowanych na ścianach wewnątrz budynku gniazd ssących. Aby poodkurzać, wystarczy podłączyć lekki wąż ssący do gniazda ssącego. Zassane brudne powietrze trafi do jednostki centralnej, gdzie zostanie oczyszczone z kurzu, a następnie – poprzez gniazdo wyrzutowe – zostanie odprowadzone na zewnątrz budynku.

Jakie kroki powinniśmy podjąć, aby centralny odkurzacz znalazł się w naszym domu?

  • Krok 1 – podjęcie decyzji i poprowadzenie instalacji

Jeśli właśnie budujemy dom i chcemy zdecydować się na system centralnego odkurzania, powinniśmy uwzględnić to w projekcie przewodów instalacyjnych. Możemy zrobić to także przy okazji generalnego remontu domu.

Grzegorz Kosylak, ekspert marki Vacu USM:
Instalacja systemu centralnego odkurzania składa się z rur PVC połączonych kształtkami oraz sterującego przewodu elektrycznego. Najlepiej prowadzić ją po posadzkach lub ścianach (pod tynkiem lub płytą gipsową) – kluczowa jest jak najmniejsza ilość załamań. Montaż instalacji należy powierzyć wykwalifikowanemu instalatorowi.

  • Krok 2 – rozmieszczenie gniazd ssących

Zasada dotycząca rozmieszczenia gniazd ssących jest stosunkowo prosta – im będzie ich mniej, tym lepiej. Jednocześnie powinny się znaleźć w takich miejscach, żebyśmy zdołali przy pomocy systemu odkurzyć wszystkie kondygnacje budynku, a także balkon, taras itp.

Grzegorz Kosylak, Vacu USM:
Powinniśmy zadbać o to, aby gniazd ssących nie zasłoniły meble czy sprzęty. Dobrym miejscem na ich ulokowanie są okolice futryn czy korytarz. Warto natomiast unikać miejsc znajdujących się np. za drzwiami.

  • Krok 3 – wybór i lokalizacja jednostki centralnej

Pomieszczenie, w którym umieścimy jednostkę centralną, powinno być oddalone od przestrzeni mieszkalnej – dzięki temu nie będzie do nas dobiegał hałas. Musi być też dobrze zabezpieczone przed wilgocią. Może to być piwnica, kotłownia lub garaż. Powinniśmy zadbać o swobodny dostęp do urządzenia, aby mieć możliwość opróżnienia pojemnika na śmieci. Jeśli chodzi o sam wybór konkretnej jednostki, kluczowe są trzy parametry.

Grzegorz Kosylak, Vacu USM:
Musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim odległość jednostki od ostatniego gniazda ssącego, ale także liczbę gniazd ssących oraz całkowitą powierzchnię budynku. Im większa odległość, liczba oraz powierzchnia, tym większej mocy silnika potrzebujemy.

W zależności od naszych indywidualnych preferencji, możemy się zdecydować na dodatkowe udogodnienia, takie jak wyciszenia silnika czy przekładany panel.

  • Krok 4 – detale i design

Jednymi z nielicznych elementów centralnego odkurzacza, które mają wpływ na wystrój naszego wnętrza, są gniazda ssące. Warto dopasować je do kolorów włączników światła i gniazdek elektrycznych.

Na samym końcu wybieramy akcesoria. Podstawowym z nich jest wąż ssący – odpowiednia długość, dzięki której uda nam się odkurzyć wszystkie zakamarki domu, to mniej więcej 9 metrów. Dobrym rozwiązaniem może być zestaw sprzątający, który poza wężem ssącym i szczotkami, wyposażony został w kosz i specjalne uchwyty. Rozwiąże on problem przechowywania akcesoriów – nie będziemy musieli wygospodarowywać na nie oddzielnej szafki.

 

Źródło: DOM.PL, 09.2015

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy






    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe