https://www.high-endrolex.com/43 Rodzaje umów deweloperskich – co musisz o nich wiedzieć

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki





Dział: Artykuły22 02 2017

Rodzaje umów deweloperskich – co musisz o nich wiedzieć

Umowa deweloperska jest to swego rodzaju porozumienie sporządzane pomiędzy kupującym oraz sprzedającym (deweloperem) nieruchomość. Ma ona na celu chronić interesy obu zainteresowanych stron.

4 rodzaje umów deweloperskich

W Polskim prawie rozróżnia się kilka umów deweloperskich, których rodzaj w głównej mierze zależy od typu nieruchomości, stopnia zaawansowania inwestycji, a nawet daty rozpoczęcia sprzedaży. Tym sposobem osoby zainteresowane zakupem nieruchomości od dewelopera mogą spotkać się z następującymi rodzajami umów deweloperskich:

Umowa rezerwacyjna

Zawierana na piśmie – przybiera często formę oświadczenia osoby nabywającej. Kupujący w jej treści wyraża chęć zakupu konkretnej nieruchomości. Sporządzenie umowy rezerwacyjnej zazwyczaj wiąże się z koniecznością wniesienia przez nabywającego na rzecz dewelopera tzw. opłaty rezerwacyjnej, która w większości przypadków równa się 10% wartości kupowanej nieruchomości. Podczas sporządzania umowy przedwstępnej kwotę tę zalicza się na poczet zakupu mieszkania.

 

deweloper

 

Najczęściej sprzedaż mieszkań w imieniu dewelopera świadczy biuro pośrednictwa lub kancelaria prawna. Ilość zawartych umów pomaga również określić deweloperowi zainteresowanie daną inwestycją. Trzeba zaznaczyć, że umowa rezerwacyjna zobowiązuje do zawarcia umowy deweloperskiej.

Umowa przedwstępna

Zawierana na piśmie lub w postaci aktu notarialnego – ten rodzaj umowy sporządzany jest jedynie w odniesieniu do inwestycji (lub jej etapów) już zakończonych. W zależności od formy podpisania (forma pisemna bądź akt notarialny) obowiązują inne warunki. Gdy dojdzie do zerwania umowy przedwstępnej w pierwszym przypadku można jedynie żądać odszkodowania od dewelopera. Natomiast w drugim nabywca może zażądać sporządzenia umowy przyrzeczonej.

Umowa deweloperska

Zawierana w postaci aktu notarialnego – sporządzana jest wyłącznie po oficjalnym zakończeniu inwestycji. Jej przedmiotem jest przeniesienie praw własności z dewelopera na rzecz nabywcy nieruchomości. W jej treści deweloper zobowiązuje się do ustanowienia odrębnej własności nieruchomości, a następnie do przeniesienia jej na rzecz nabywcy – zaraz po zakończeniu inwestycji.

Umowa sprzedaży

Zawierana w postaci aktu notarialnego – ta forma umowy dotyczy nabycia nieruchomości przez kupującego (niebędącego osobą fizyczną). W jej treści deweloper ustanawia i przenosi na rzecz nabywcy odrębną własność lokalu. Ustanowienie odrębnej własności lokalu niesie za sobą konieczność założenia osobnej księgi wieczystej. Umowa sprzedaży zwana jest również umową przyrzeczoną.

O czym warto pamiętać?

Sporządzając umowę z deweloperem warto zadbać o to, aby znalazły się w niej zapisy zapewniające nabywcy odpowiednie bezpieczeństwo np. te dotyczące kar umownych w przypadku wystąpienia istotnych opóźnień w inwestycji.

Informacje na temat umów deweloperskich udostępniła Republika Wnętrz - deweloper tworzący inwestycje mieszkaniowe we Wrocławiu.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy






    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe