https://www.high-endrolex.com/43 Pękanie i zarysowania posadzek betonowych – co to oznacza dla zarządcy budynku?

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki





Dział: Artykuły26 01 2024

Pękanie i zarysowania posadzek betonowych – co to oznacza dla zarządcy budynku?

Posadzki betonowe w postaci płyt są popularne w wielu zastosowaniach – od budownictwa przemysłowego aż po podłogi w domach i mieszkaniach. Choć trwałe i wytrzymałe, z natury rzeczy mają tendencję do spękań i rys. Kiedy pęknięcia stanowią jedynie defekt estetyczny, a kiedy świadczą o poważniejszych problemach i wymagają interwencji specjalistów? Dowiedz się, czytając tekst poniżej.

Pęknięcia i rysy posadzek betonowych – naturalna właściwość materiału

Pęknięcia i zarysowania posadzek betonowych pojawiają się nawet w najlepiej wykonanych podłogach. Wcale nie muszą świadczyć o nieprawidłowościach w procesie projektowania czy wykonawstwa. Dopóki skala widocznych rys, szczelin czy wypaczeń obserwowanych na krawędziach płyt i ich narożach nie jest zbyt znacząca, dopóty można przyjąć, że posadzki zostały wykonane właściwie. Ewentualne naprawy spowodowane są w takich przypadkach jedynie względami estetycznymi.

 

pęknięcia posadzek betonowych

 

Dlaczego jednak pęknięcia betonu są tak powszechnym zjawiskiem? Wynika to z natury samego materiału. W przypadku podłogowych płyt betonowych, które mają duże powierzchnie w stosunku do wysokości, zarysowania i szczeliny pojawiają się jeszcze łatwiej niż na elementach grubszych i bardziej jednolitych pod względem wymiarów. Beton jest materiałem wytrzymałym i trwałym, a przy tym stosunkowo niedrogim oraz plastycznym, dlatego powszechnie wykorzystuje się go w budownictwie. Niestety, nie jest pozbawiony wad, a jedną z nich stanowi tendencja do naprężeń, której objawy to właśnie zarysowania, spękania oraz szczeliny.

 

Dlaczego posadzki betonowe pękają?

Przyczyną tworzenia się rys i pęknięć w posadzkach betonowych, poza naturalną tendencją materiału do przerywania ciągłości układanych powierzchni, mogą być:

  • osiadanie podłoża,
  • nieprawidłowy dobór mieszanki do konkretnych warunków środowiskowych,
  • błędy wykonawcze (najczęściej związane z nieprawidłową pielęgnacją betonu i niewłaściwym wykonaniem dylatacji),
  • ruchy termiczne płyt (rzadkie wewnątrz budynków).

Poza spękaniami i rysami obserwuje się również paczenie płyt betonowych, które może prowadzić m.in. do zjawiska klawiszowania.

Czy pękaniu posadzek betonowych można zaradzić?

Całkowita eliminacja spękań i rys w betonie jest niemożliwa, jednak można ją ograniczyć do minimum. Trzeba to jednak zrobić na etapie projektowania (właściwy dobór mieszanki do wymagań środowiskowych) i wykonawstwa. Podczas wylewania betonów trzeba zadbać szczególnie o to, żeby prace przebiegały w odpowiedniej temperaturze, a świeżo wylany beton nie był narażony na nasłonecznienie czy przeciągi. Niezbędna jest także prawidłowa pielęgnacja podłóg (utrzymywanie odpowiedniej wilgotności posadzek, żeby zapobiegać zbyt szybkiemu wysychaniu mieszanki).

Po ułożeniu posadzki betonowej, kiedy proces wiązania się zakończy, nie da się zapobiec powstającym pęknięciom. Na etapie użytkowania można jedynie „pomóc” posadzkom i ich nie niszczyć, czyli unikać uszkodzeń mechanicznych, zalań czy nadmiernych obciążeń.

 

Naprawa pęknięć w posadzce betonowej

Kiedy na betonowej podłodze zaczynają się pojawiać pęknięcia, ważne jest, żeby właściciel czy zarządca budynku nie bagatelizował tego problemu. Chociaż przyczyny pęknięć często wynikają z cech samego materiału i nie stanowią zagrożenia ani dla samej konstrukcji budynku, ani dla jego mieszkańców, zawsze należy skonsultować się z ekspertami. Wyspecjalizowane firmy, takie jak nasza, szybko i sprawnie ocenią stan podłogi. Nasi doświadczeni profesjonaliści po przeprowadzeniu wizji lokalnej są w stanie zidentyfikować źródło problemów i zaproponować najlepsze rozwiązanie. Warto skorzystać z naszych usług, zwłaszcza jeśli pojawiające się rysy i spękania nie stanowią wyłącznie defektu estetycznego, ale mają bardziej złożone podłoże.

 

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy






    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe