https://www.high-endrolex.com/43 Ciepła podłoga w domu jednorodzinnym

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki





Dział: Artykuły24 07 2014

Ciepła podłoga w domu jednorodzinnym

Ciepła podłoga w domu to nie luksus a podstawowy warunek komfortowego użytkowania budynku. Wdrożenie poprawnych rozwiązań docenią wszyscy domownicy, więc najlepiej przemyśleć je już w momencie decydowania się na konkretne projekty domów z katalogu pracowni architektonicznych.

Najlepszy sposób projektowania i wykonywania podłóg parteru.

Jednym z nich jest typowa podłoga na gruncie z ociepleniem na części konstrukcyjnej, gdzie konstrukcję stanowi betonowa płyta, która jednak nie łączy się na całej długości ze ścianami. Ocieplenie znajduje się nad nią.

Drugi rodzaj to podłoga na gruncie z ociepleniem pod częścią konstrukcyjną. Tu ocieplenie znajduje się pod podłogą. Konstrukcję stanowi gruby zbrojony podkład betonowy lub cementowy.

Podłoga o konstrukcji belkowej położona jest nad gruntem. Stosowana jest głównie w budownictwie szkieletowym. Umożliwia wentylację spodniej części podłogi i oddziela ją od wilgoci pochodzącej z gruntu. Natomiast podłoga jako strop betonowy lub też gęstożebrowy wykonywana jest najczęściej w budynkach stawianych na wzniesieniach, czy też skarpach.

Typową podłogę na gruncie buduje się tuż po zakończeniu stawiania ścian fundamentowych. Układa się między nimi posypkę z piasku wymieszanego ze żwirem. Poszczególne warstwy bardzo dokładnie się ubija, natomiast na podsypce robi się płytę nośną z betonu. Kiedy już są wykonane ściany i strop, wykonuje się kolejny etap podłogi. Przykładowo hydroizolacja ma za zadanie ochronić pomieszczenia, które znajdują się na parterze, przed wilgocią pochodzącą z gruntu. Dlatego też musi być ona bardzo szczelna. Na niej układa się izolację cieplną. Na koniec wykonuje się podkład podłogowy.

Jak wspomniano wcześniej ocieplenie podłogi na gruncie może też być umieszczone pod jej warstwą konstrukcyjną. Musi to być jednak podkład wyjątkowo odporny na obciążenia mechaniczne oraz na zawilgocenie. Jeśli wykorzystamy kruszywo keramzytowe, które pełni jednocześnie rolę podsypki i termoizolacji, nie musimy już ocieplać podłogi. Na wierzchu podsypki wykonuje się płytę betonową.

Alternatywą podłogi na gruncie jest podłoga wentylowana. Domy drewniane stawia się na fundamentach tradycyjnych, lub też na fundamentach płytowych. Można także zrobić podłogę nad przestrzenią wentylowaną, w której układa się przewody instalacyjne. Jeżeli mamy pod budynkiem wodę gruntową to taka podłoga z przestrzenią również okaże się pomocna, ponieważ zatrzyma wilgoć z dala od podłogi. Podłoga wentylowana ma drewnianą konstrukcję belkową.

Przed zimnem napływającym od strony gruntu chroni warstwa wełny mineralnej, którą układa się między belkami. Najpierw należy od spodu zamocować folię wiatroizolacyjną a także warstwę płyt z twardej wełny, która ma wpływ na poprawę izolacyjności. Jest ona również podparciem dla ocieplenia spomiędzy belek. Jeżeli przewidujemy duży metraż podłogi, powinniśmy zastosować dodatkowe podpory ze stalowych lub drewnianych podciągów, montowane od dołu, prostopadle do belek. Dzięki tym dodatkowym podporom podłoga nie będzie się uginać. Jako podkład podłogowy pod posadzkę można zastosować płyty MFP, OSB lub też sklejkę, które to przykręca się do belek. Ważne żeby do przestrzeni pod podłogą dopływało świeże powietrze z zewnątrz. Dlatego w ścianach fundamentowych pozostawia się otwory wentylacyjne a następnie zabezpiecza je drucianą siatką, która blokuje wejście na przykład dla gryzoni. Spód przestrzeni wentylowanej musi być wyłożony około 20 centymetrową warstwą podsypki piaskowej lub też piaskowo-żwirowej. Jeżeli grunt jest mocno zawilgocony, dobrze jest na podsypce ułożyć folię paroizolacyjną. Podłoga tego typu może być również wykonywana w budynkach stawianych systemem murowanym.

Konstrukcje podłogi na gruncie mogą być też zrobione z typowych stropów monolitycznych, gęstożebrowych, prefabrykatów. Stosuje się je zazwyczaj, gdy budynek nie jest posadowiony głęboko w gruncie, tylko wyniesiony wysoko ponad poziom terenu. Taki typ podłogi sprawdza się również w przypadku domów posadowionych na skarpie. Zapewnia on dodatkowe usztywnienie konstrukcji.

Pod tym stropem również pozostawia się 50-60 centymetrową przestrzeń wentylacyjną, której dno wyściela się warstwą żwiru lub też żwiru zmieszanego z piaskiem. Najważniejsze jest dokładne ocieplenie takiej podłogi. Konstrukcja taka mocowana jest do stropu od spodu za pomocą kołków. Na stropie warstwy podłogowe wyglądają tak samo jak w typowej podłodze na gruncie.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy






    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe