https://www.high-endrolex.com/43 Zamiana mieszkania – dowiedz się, jakie formalności się z nią wiążą

Zamiana mieszkania

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki





Dział: Artykuły15 01 2015

Zamiana mieszkania - dowiedz się, jakie formalności się z nią wiążą

„Sprzedam mieszkanie lub zamienię” – takie ogłoszenia często można spotkać na tablicach z ofertami nieruchomości w internecie i prasie. Zamiana mieszkań wciąż jest ciekawą alternatywą dla sprzedaży. Na czym polega proces zamiany od strony formalnej?

Kto się zamienia i w jakim celu?

Zamiana oznacza dokładnie to, co wynika z definicji. Formalnie i urzędowo jest to przeniesienie prawa własności określonego dobra (w tym przypadku mieszkania). Celem wymiany jest zazwyczaj chęć polepszenia warunków mieszkaniowych – potrzeba zwiększenia metrażu, zmiana lokalizacji itp. Punktem styku interesów obu zamieniających się właścicieli jest wartość posiadanych nieruchomości. Jeżeli dochodzi do zamiany lokali z wyraźną różnicą w cenie, może być konieczne zasięgnięcie opinii niezależnego rzeczoznawcy. Warto to zrobić, nawet jeżeli cena podawana przez właściciela wydaje się atrakcyjna. Formalny operat szacunkowy może być cennym argumentem przy prowadzeniu dalszych negocjacji.

 

 

Formalności: dwa przypadki

Kiedy obie strony zaakceptowały stawiane warunki finansowe, kolejnym krokiem jest wizyta u notariusza. Urzędnik sporządzi odpowiednią umowę, opierając się o przedstawione dokumenty potwierdzające posiadane prawo własności. Gdy mieszkanie stanowi przedmiot odrębnej własności, takim potwierdzeniem będzie wypis z księgi wieczystej. Z kolei przy spółdzielczym prawie własnościowym może być to także zaświadczenie ze spółdzielni. Przy zamianie mieszkań warto we własnym interesie sprawdzić, czy lokal, na który się decydujemy, nie jest obciążony zaległościami w płatnościach rachunków. Druga strona powinna zadbać o dostarczenie zaświadczeń ze spółdzielni lub kopii odpowiednich rachunków z widoczną informacją o stanie ewentualnego zadłużenia. Kwestia opłat formalnościowych jest otwarta. Choć panuje niepisana zasada, że przy tego typu transakcjach bardziej obciążony jest właściciel droższej nieruchomości, nic nie stoi na przeszkodzie, aby opłatami podzielić się po połowie
(http://wyborcza.biz/finanse/1,109130,7173458,Zdecyduj_sie_na_zamiane___to_sie_oplaca.html?as=1).

Od czego zacząć?

Punktem wyjścia dla osób nastawionych na zamianę powinna być oczywiście publikacja swojej oferty. Najprościej można to zrobić przy pomocy internetu na znanych portalach ogłoszeniowych. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z usług agencji nieruchomości dysponującej własną stroną, na przykład taką jak www.nieruchomoscilubin.com, gdzie tego typu propozycje można zgłaszać. Korzystanie z usług pośrednika jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które obawiają się procedur związanych z zamianą lokali. Agent nieruchomości posłuży pomocą nie tylko w sprawach formalnych, ale i przede wszystkim zajmie się wyszukaniem najlepszych na rynku propozycji.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy






    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe