Na polskim rynku pierwsza inwestycja oferująca typowe mikroapartamenty pojawiła się we Wrocławiu. Spółka Dolnośląskie Inwestycje S.A. w ramach projektu Starter przebudowała dawny Hotel Asystenta wybudowany w latach 60. XX w. Po modernizacji w budynku znal

 
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Artykuły27 08 2015

Rynek mikroapartamentów – chwilowa moda, czy przyszłość polskiego mieszkalnictwa?

Idea mikroapartamentów pojawiła się w Nowym Yorku, następnie moda ta dotarła do Londynu.

Powierzchnia pierwszych takich lokali została obniżona ze standardowych 40 mkw. do około
30 mkw. Z biegiem czasu idea minimalizacji mieszkań stała się coraz modniejsza, a architekci wysuwają coraz to nowsze pomysły, jak na możliwie najmniejszej powierzchni zaprojektować
w pełni funkcjonalne mieszkanie. Obecnie najmniejsze mieszkania mają zaledwie
po kilkanaście mkw. Trend ten dotarł również do Polski i spotkał się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród młodych ludzi. Czy funkcjonalne mikromieszkania zrewolucjonizują polski rynek nieruchomość mieszkaniowych?

 

Na polskim rynku pierwsza inwestycja oferująca typowe mikroapartamenty pojawiła się we Wrocławiu. Spółka Dolnośląskie Inwestycje S.A. w ramach projektu Starter przebudowała dawny Hotel Asystenta wybudowany w latach 60. XX w. Po modernizacji w budynku znalazło się 149 kawalerek
o powierzchni od 12 do 27 mkw. Wszystkie mieszkania zostały wykończone pod klucz, a dzięki innowacyjnym rozwiązaniom projektowym dostępna przestrzeń została maksymalnie i funkcjonalnie wykorzystana. Duże zainteresowanie inwestycją skłoniło dewelopera do rozpoczęcia kolejnego etapu inwestycji. W drugim etapie realizowanych jest obecnie 168 mieszkań 1- i 2 pokojowych o powierzchni od 13 do 37 mkw. Najmniejsze lokale już się wyprzedały, a obecnie dostępne oferowane są w cenach od ok. 9 do 10,5 tys. zł/mkw. Budowa ma się zakończyć pod koniec 2016 r. Oba etapy inwestycji stworzą wielofunkcyjny kompleks, w którym znajdą się sklepy, restauracja lub klubokawiarnia, czy klub fitness. Na dachu zaprojektowano rekreacyjny zielony taras.

Na warszawskim rynku, pierwsze mikroapartamenty zaoferował deweloper Dolcan w inwestycji Miasteczko Rubikon. We Włochach realizowany jest właśnie dwupiętrowy budynek, w którym zaprojektowano 242 mieszkania 1- i 2-pokojowe o powierzchni od 17 do 49 mkw. Każde mieszkanie posiadać będzie balkon lub taras, co nie jest często spotykane przy mieszkaniach o tak małych metrażach. Na parterze budynku znajdą się lokale usługowe, w których docelowo ma znaleźć się oferta odpowiadające stylowi życia młodych aktywnych ludzi. Inwestycja ma się zakończyć do końca tego roku.

Najnowszy projekt, w ramach którego powstaną mikroapartamenty powstaje na warszawskiej Woli. Deweloper Dantex rozpoczął sprzedaż inwestycji Wolska2, w ramach której powstanie
90 komfortowych kawalerek o powierzchni już od 14,5 mkw. do 30 mkw. Wszystkie lokale będą wykończone i wyposażone w standardzie „pod klucz”. Warto zwrócić uwagę na lokalizację
inwestycji – Wola to najdynamiczniej rozwijająca się dzielnica Warszawy z bogatą infrastrukturą komunikacyjną. W okolicy inwestycji znajdują się parki miejskie, centra handlowe i rozrywkowe.

 

Agata Polińska z serwisu Otodom.pl podkreśla, że mikroapartamenty to idealne rozwiązanie dla pracujących, aktywnych osób, które cenią sobie komfort mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji. Takie osoby więcej czasu spędzają poza domem, wielkość mieszkania nie ma zatem dla nich większego znaczenia, ważne żeby lokum spełniało podstawowe funkcje. Dla wielu osób, które dopiero wchodzą w dorosłość, mikroapartamenty to często jedyna szansa na „własne M”.

 

Moda na małe kawalerki zawitała również do kamienic. Coraz częściej deweloperzy, którzy podejmują się renowacji starszych budynków znajdują tam również miejsce na mikroapartamenty. Opcja małego mieszkania w kamienicy jest o tyle kusząca, że do metrażu dochodzi jeszcze z reguły wysoki pułap sufitu, który można sprytnie zagospodarować antresolą lub wysokimi schowkami.

Inwestycja Brzeska 18, w której znajdują się mikroapartamenty mieści się na warszawskiej Pradze Północ. W zabytkowej, ponad 100-letniej kamienicy znajdują się mieszkania zaczynające się już od 24 m2.

- Planując naszą inwestycję wzięliśmy pod uwagę różne preferencje klientów. W naszej kamienicy sporą część stanowią kawalerki do 30 m2, ale też duże, ustawne apartamenty – twierdzi Kuba Karliński współzałożyciel spółki Magmillon.

Kamienica przy ulicy Brzeskiej 18 zostanie starannie odrestaurowana zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków.

 

Według analityków z działu Badań i Analiz Grupy Emmerson, na rynku nieruchomości mieszkaniowych jest miejsce także dla mikroapartamentów. Deweloperzy w odpowiedzi na popyt zgłaszany na takie lokale, rozpoczynają kolejne takie inwestycje. W przypadku takich projektów ważna jest jednak lokalizacja. Takie inwestycje lepiej pasują w centrach miast, niż na obrzeżach.

Rynek ten z pewnością będzie się rozwijał, zwłaszcza że mikroapartamenty mogą stanowić dobrą lokatę kapitału, zapewniającą nawet kilkuprocentową roczną stopę zwrotu. Choć w miniaturyzacji mieszkań nie ma nic złego i jak najbardziej takie mieszkania są potrzebne na rynku, to pojawia się pytanie, gdzie jest granica i na ilu metrach da się godnie żyć.


 

 Żródło: Otodom.pl, Grupa Emmerson S.A., 08.2015

 

 

 

 

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2022 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe