eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Budowa domu10 06 2021

Dla kogo gruntowa pompa ciepła?

Nowoczesne pompy ciepła to nowa jakość w ogrzewaniu i chłodzeniu budynków, a także sposób na efektywne pozyskiwanie ciepłej wody użytkowej. Instalacje te są w kręgu zainteresowań architektów, którzy nieustannie śledzą zagraniczne trendy i pragną proponować swoim klientom rozwiązania, które zyskały już sporą popularność w wielu krajach. W Polsce, szczególnie wśród właścicieli nowo powstających domów, coraz częściej pojawiają się pytania o gruntowe pompy ciepła, które mają swoich zwolenników ze względu na szereg zalet.

Gruntowa pompa ciepła - co potrafi?

Pompy ciepła to urządzenia, których głównym zadaniem jest ogrzanie budynku. Oprócz funkcji grzewczej, spełnią z powodzeniem rolę instalacji chłodzącej, a także można za ich pomocą podgrzewać wodę użytkową. W jaki sposób pompa ta zaopatruje się w energię do ogrzania domu? Otóż pobiera ją z gruntu. Dzięki hermetycznie zamkniętemu układowi chłodniczemu, pompa ciepła wykorzystuje stabilną temperaturę dolnego źródła pobieraną z gruntu - przekształcając ją w energię cieplną niezbędną do ogrzewania. Pompa ciepła może też działać w odwrotny sposób, to znaczy zbierać ciepło z domu i przekazywać je na zewnątrz przez czynnik obiegu dolnego źródła, który krąży w kolektorze gruntowym. Tym sposobem dom wychładza się, co czyni z gruntowej pompy ciepła tańszą w eksploatacji, ale równie efektywną klimatyzację.

 

pompa ciepła

 

Jeszcze innym powodem, dla których pompy ciepła są tak popularne, jest fakt, że za ich pomocą można ogrzewać wodę użytkową. Szczególnie wartym wspomnienia systemem jest ten sygnowany przez firmę Thermia, polegający na korzystaniu z tzw. technologii HGW (Hot Gas Water/Technologia Gorącego Gazu), dzięki czemu równocześnie z podgrzewaniem wody, która trafi do instalacji grzewczej domu, pompa, dzięki dodatkowemu wymiennikowi gorącego gazu, przyczynia się do przygotowania wody użytkowej, podgrzewając ją do temperatury ok. 90 stopni Celsjusza. Większość gruntowych pomp ciepła posiada wbudowane zasobniki ciepłej wody użytkowej.Gdzie sprawdzi się gruntowa pompa ciepła?

Gruntowa pompa ciepła często jest wybierana w przypadku posesji z dużymi obszarami ziemi przy budynku, który ma być ogrzewany lub ochładzany. Jeśli teren nie jest rozległy, pompy ciepła grunt-woda jak najbardziej pozostają w zasięgu możliwości, jednak taki teren musi umożliwiać przeprowadzenie odwiertów na głębokość. Aby bowiem wykorzystać zdolność akumulacji ciepła przez ziemię, trzeba najpierw do tego ciepła dotrzeć. W tym celu wykonuje się odwierty pionowe lub poziome. Kolektory poziome stosuje się, się w przypadku gdy warunki glebowe nie sprzyjają wykonaniu odwiertom pionowym, np. warstwy wodonośne grożące samowypływem. Kolektory pionowe zaś sięgać mogą nawet na głębokość 100-200 metrów.

Pompy ciepła w Oleśnicy sprawdzają się w wersji gruntowej jako bardziej niż pompy ciepła powietrze-woda. W przypadku pomp gruntowych, ekonomika pracy nie jest uzależniona od warunków atmosferycznych. Oleśnica nie jest wolna od upałów latem czy mrozów w sezonie zimowym, które mogą sprawić, że stabilność pracy powietrznych pomp ciepła będzie narażona na uszczerbek. Latem bowiem, jeśli korzystamy z funkcji chłodzenia, im wyższa temperatura powietrza, tym więcej pracy sprężarki w pompie typu powietrze-woda, celem wychłodzenia energii, co podnosi koszty eksploatacji. Zimą zaś, im niższa panuje temperatura, tym następuje większy spadek mocy grzewczej. Pompy gruntowe, ze względu na stałą temperaturę gruntu, uwalniają od tych rozterek. Ze względu na układ zamknięty i braku uzależnienia od warunków atmosferycznych, gruntowe pompy ciepła charakteryzują się bardzo długą żywotnością, dochodzącą do 20 lat oraz niską awaryjnością.

Gruntowa pompa ciepła dla miłośników ekologii

Ciepło pobrane z gruntu jest darmowe w wydobyciu oraz nie ulega wyczerpaniu. Cechy te wynikają z tego, że grunt, podobnie jak woda czy powietrze, jest tzw. odnawialnym źródłem energii. Energia odnawialna charakteryzuje się tym, że jej zasoby nie są skończone - bardzo szybko się odnawiają i nie sposób ich w pełni wyczerpać. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod grzewczych, np. kotłów węglowych, węgiel trzeba najpierw wydobyć, a przy cyklicznym wyczerpaniu się złóż, funkcjonowanie kopalni po jakimś czasie zostaje zawieszone. Za węgiel trzeba też zapłacić - zarówno za sam surowiec jak i jego logistykę. Energia z gruntu zaś pobierana jest bezpłatnie, a logistyka ogranicza się do pracy pompy ciepła - energia zamieniana jest na ciepło w mgnieniu oka. Trzeba też wspomnieć, że pompy ciepła nie emitują zanieczyszczeń, są więc w pełni przyjazne środowisku.

Gruntowe pompy ciepła doceniane są jako wielofunkcyjne instalacje, będące alternatywą dla tradycyjnych kotłów, pieców, klimatyzatorów, podgrzewaczy wody, a wręcz łączące w sobie cechy wszystkich tych urządzeń. Jeżeli tylko warunki terenu pozwalają na montaż pompy ciepła grunt-woda, warto rozważyć to zarówno ekonomiczne, jak i proekologiczne urządzenie.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2021 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe