eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Budowa domu23 07 2021

Jak przygotować się do budowy domu?

Budowa domu to niewątpliwie przedsięwzięcie, do którego należy się solidnie przygotować. Jest dużym wyzwaniem pod względem organizacyjnym. Jeśli chcemy uniknąć przykrych niespodzianek w czasie budowy, warto jeszcze przed jej rozpoczęciem przemyśleć, co nas czeka, tak, aby nic nas nie zaskoczyło.

Niezbędne pozwolenie na budowę

Standardowo, aby wybudować dom, powinniśmy uzyskać pozwolenie na budowę. Dokument taki w formie decyzji administracyjnej może wystawić wydział architektury w starostwie, gdzie planowana jest nasza budowa. Jako że otrzymanie pozwolenia nie trwa jedynie kilku dni, lecz nawet miesiące (formalny czas oczekiwania to około 2 miesiące), jeśli zależy nam na rozpoczęciu budowy w określonym czasie, warto nie zwlekać z formalnościami na ostatnią chwilę. Najlepiej udać się do urzędu na jak wcześniejszym etapie realizacji naszej budowy, ponieważ procedura, która prowadzi do wydania zgody na budowę może nieznacznie różnić się między poszczególnymi urzędami - wiele zależy od wymagań lokalnych i lokalnych przepisów prawnych. To, co zwykle potrzebne jest do uzyskania zgody na budowę to m.in. zaopiniowany przez architekta projekt budowlany, oświadczenie, że mamy prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, wypis z rejestru gruntów dla naszej działki oraz warunki techniczne dostawy mediów.

 

budowa domu

 

Oczekiwania względem ekipy budowlanej

Wybór ekipy budowlanej może mieć niebagatelny wpływ na jakość przeprowadzanych prac. Nie zawsze warto decydować się na ten zespół fachowców, który za wykonanie usług budowlanych żąda najmniejszego wynagrodzenia. Może się bowiem okazać, że ich doświadczenie jest jeszcze zbyt małe, aby sprostać nieoczekiwanym wyzwaniom na placu budowy. Doświadczeni i polecani fachowcy są zwykle drożsi, jednak mając za sobą niejedną budowę, doskonale wiedzą czego się spodziewać, dobrze znają swój fach i wychodzą cało z wielu budowlanych opresji. Drugą sprawą, związaną z ekipą budowlaną jest kwestia sprzątania po budowie i utrzymywania względnego ładu podczas prac budowlanych. Warto uzgodnić wcześniej kto i w jakim zakresie odpowiada za kluczowe punkty organizacyjne, typu kontener na gruz i późniejszą utylizację odpadów, a także to, czy i kto bierze odpowiedzialność za ewentualne szkody. Zdarzają się przecież połamane gałęzie drzew w ogrodzie, pochlapana farbą trawa czy fragmenty zaprawy na kostce brukowej — określenie swoich jasnych stanowisk w tym zakresie pomaga często uniknąć wielu nieporozumień. Wszelkie uzgodnienia ustne najlepiej jest spisać w formie aneksu do umowy, tak, aby mieć pisemne potwierdzenie tego, co zdołaliśmy ustalić podczas rozmów.

Poduszka finansowa

Choć budowa domu zawsze mieści się w określonym budżecie, to warto mieć na względzie, że ramy finansowe powinny zawierać pewien margines. Zawsze mogą zdarzyć się nieprzewidziane wydatki, bez których poniesienia dalszy postęp budowy będzie niemożliwy. Zakłada się, że najbezpieczniejsza jest poduszka finansowa w wysokości około 20% podstawowych kosztów. To, co może nas zaskoczyć to np. wzrost cen materiałów budowlanych. Może się okazać, że architekt, zakładając koszt materiałów do budowy, brał pod uwagę inne okoliczności, niż te, które okazały się mieć miejsce w rzeczywistości. Przykładowo, jeśli stawiamy ścianę z betonu komórkowego, teoretycznie nie wymaga ona dodatkowej izolacji, jednak w praktyce może okazać się, że ze względu na specyfikę tej konkretnej konstrukcji lepiej wesprzeć się warstwą izolacji - a ta kosztuje. Modyfikacje mogą dotyczyć też samego wykończenia. Zakupione tanie materiały mogą w rzeczywistości tak bardzo nam się nie podobać w swojej finalnej wersji, że zatrzymamy pracę i prosimy o wybór innego wykończenia. Choć wydaje się to mało możliwe, to takie sytuacje mają miejsce. Nic dziwnego — dom stawiamy na długie lata, spędzamy w nim często całe życie, dlatego pragniemy, aby odpowiadał nam w nim każdy jego element.

Przygotowania do budowy domy mogą wydawać się żmudne, jednak dobry grunt organizacyjny pozwala na sprawne posuwanie prac budowlanych do przodu. Samo przemyślenie wszystkich ważnych dla nas aspektów podczas przygotowań do budowy powinno wzbudzić w nas poczucie panowania nad przedsięwzięciem, co wzbudzi dodatkową motywację do działań.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2022 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe