eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Budowa domu24 02 2022

Kupujesz projekt domu - sprawdź zmiany w projekcie - czy są drogie i ważne?

Przeglądając gotowe projekty domów, zazwyczaj poszukujemy rozwiązań, które najbardziej odpowiadają nam pod kątem estetyki i funkcjonalności. Niekiedy jednak zdarza się, że inwestorzy decydują się na wprowadzenie pewnych zmian – czy to jeszcze na etapie adaptacji projektu, czy też już w trakcie budowy. Warto wiedzieć, które z nich są istotne, a które nie – część z nich determinuje bowiem obowiązek przygotowania dokumentacji zamiennej, której koszt może nawet przekroczyć cenę zakupu projektu. Jakie są i ile kosztują najczęściej wprowadzane przez inwestorów zmiany?

Rodzaje zmian w projektach domów

Wszystkie zmiany, dokonywane w projektach domów, dzielą się na nieistotne i istotne. Pierwsze z nich mogą być realizowane na dowolnym etapie inwestycji, bez uzgodnień i konieczności ponownego uzyskania pozwolenia na budowę. Są one wprowadzane przez projektanta w formie dodatkowych rysunków i opisów, które należy uwzględnić w dokumentacji powykonawczej. Najczęstsze zmiany nieistotne obejmują zastosowanie innego materiału do wykonania dachu lub ścian – pod warunkiem, że nie zmienią się wymiary budynku. W tej kategorii mieści się modyfikacja przebiegu instalacji, lokalizacji kotła czy też innej liczby i rodzaju okien bądź drzwi. Nieistotną zmianą będzie również wykonanie odmiennej wysokości lub kąta nachylenia dachu o ile zmiana nie przekracza 2% wysokości budynku. Na więcej formalności powinniśmy nastawić się, jeśli planujemy dokonanie zmian istotnych. Wymagają one bowiem przygotowania dokumentacji zamiennej, która musi być opracowana przed rozpoczęciem robót. Wśród istotnych zmian należy wymienić inne zagospodarowanie działki – np. nową lokalizację budynku, modyfikację jego kubatury, powierzchni zabudowy, szerokości, długości czy wysokości domu, jak również liczby jego kondygnacji.


projekty domów

Koszt dokonania zmian w projektach domów

Projekty domów nowoczesnych nie spełniają naszych oczekiwań w 100%-ach? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy dokonali w nich pewnych modyfikacji, które pozwolą na ich dopasowanie do naszych osobistych wymagań. Musimy jednak nastawić się na pewne koszty, których wysokość uzależniona jest od rodzaju planowanych zmian. Najwięcej zapłacimy, jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie innej technologii budowlanej bądź odmiennego kształtu dachu. Będzie to koszt porównywalny lub nawet przekraczający cenę zakupu projektu domu. Jeśli zależy nam na dodaniu podpiwniczenia, wykonaniu adaptacji poddasza bądź zmianie konstrukcji stropu – powinniśmy przygotować się na wydatek rzędu od 1300 złotych wzwyż. Nieco mniej, bo około 1000 złotych, zapłacimy za dodanie garażu, modyfikację kąta nachylenia dachu czy konstrukcji ścian zewnętrznych. Za zmianę wysokości kondygnacji, ściany kolankowej czy ścian działowych, projektant najczęściej zażyczy sobie w granicach 300-500 złotych. Do najtańszych zmian należy likwidacja lub dobudowa balkonów i tarasów oraz zastosowanie innej liczby bądź rozmiaru okien oraz drzwi. Znając orientacyjne ceny poszczególnych modyfikacji, będziemy mogli łatwiej wybrać projekt najlepiej wpisujący się w nasze potrzeby, a dzięki temu – zminimalizować koszt naniesienia ewentualnych poprawek.

Kupując projekt domu, zdecydujmy się na propozycję najlepiej dopasowaną do własnych wymagań. W konsekwencji unikniemy lub zminimalizujemy liczbę ewentualnych zmian, których koszt nierzadko może przekroczyć cenę zakupu całej dokumentacji architektonicznej. Na szczęście w katalogu pracowni nie brakuje ciekawych rozwiązań, pośród których znajdziemy idealny dla nas projekt domu nowoczesnego, nie wymagający tak wielu modyfikacji.

Zdjęcie: Projekt M214a - Promień światła - wariant I z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska

Artykuł sponsorowany: Projekty domów od MURATORA - https://projekty.muratordom.pl

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2023 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe