https://www.high-endrolex.com/43 Czy panele fotowoltaiczne należy w zimie odśnieżać?

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Budowa domu24 05 2022

Czy panele fotowoltaiczne należy w zimie odśnieżać?

Panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularnym sposobem na pozyskiwanie energii w gospodarstwach domowych. Energia generowana z promieniowania słonecznego jest opłacalna i korzystna dla środowiska, lecz należy dbać o panele we właściwy sposób, aby służyły jak najdłużej. Jednym z wyzwań dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznej może być nadejście zimy, dlatego warto wiedzieć jak postępować w przypadku opadów śniegu.

Czynniki wpływające na wydajność instalacji fotowoltaicznej

Zacznijmy od przedstawienia czynników, które mają największe znaczenie dla funkcjonowania paneli fotowoltaicznych. Zamiana energii słonecznej na energię elektryczną jest podstawą ich działania, jednak to, w jakich warunkach odbywa się ta wymiana, jest istotne w kontekście wydajności. Kluczowe czynniki to:

  • długość dnia, zależna od szerokości geograficznej,
  • kąt padania promieni słonecznych,
  • natężenie promieniowania słonecznego, docierającego do powierzchni Ziemi,
  • zabrudzenia i zarysowania.
fotowoltaika

Zimowa temperatura nie ma wpływu na wydajność modułów fotowoltaicznych, ponieważ przystosowane są one do działania w bardzo szerokim zakresie temperatur. Jednak czy mamy się czego obawiać w przypadku zalegającego śniegu? Czy instalacja przestanie działać lub przynosić oszczędności? A może śnieg uszkodzi panele?

Opady śniegu a panele fotowoltaiczne

Uspokajamy - śnieg nie powoduje większego zagrożenia dla działania paneli ani nie powoduje ich uszkodzeń, szczególnie że w ostatnich latach zimy w Polsce stały się łagodne i opady są niewielkie. Pokrywa śnieżna wpływa oczywiście na wydajność modułów fotowoltaicznych, ale promieniowanie słoneczne i tak jest w stanie do nich dotrzeć, tylko w mniejszej ilości. Zależy to przede wszystkim od grubości warstwy śniegu i czasu jego zalegania. Dużo bardziej istotne jest w tym przypadku natężenie promieniowania, które zimą jest zdecydowanie mniejsze niż latem. Mają na to wpływ:

  • krótsze dni,
  • mniejszy kąt padania promieni słonecznych,
  • częste zachmurzenie nieba.

W związku z wymienionymi powodami, energia generowana z instalacji fotowoltaicznej w miesiącach zimowych (grudzień-luty) to całościowo jedynie 9-10% w skali roku. Dla porównania, w okresie pomiędzy kwietniem a wrześniem jest to aż 70-80%. Należy dodatkowo pamiętać o tym, że zimą odbieramy nadwyżkę energii, oddaną latem do sieci elektroenergetycznej, dlatego zawsze uwzględniajmy cykl całoroczny.

Czy warto odśnieżać panele?

Czy dla tak znikomej ilości energii, którą jesteśmy w stanie pozyskać zimą, warto wkładać wysiłek w odśnieżanie paneli fotowoltaicznych? W większości przypadków - zdecydowanie nie. Pamiętajmy, że usuwanie śniegu spowodować może uszkodzenie modułów, a często wymaga także wejścia na oblodzony dach i ryzykowania własnym zdrowiem. Należy dodać, że nawet jeśli panel jest pokryty śniegiem, to często i tak pochłonie część rozproszonego promieniowania, co spowoduje jego nagrzanie i samoistne zsunięcie się śniegu.
Gdy pokrywa śnieżna jest gruba, zalega od dłuższego czasu i chcielibyśmy ją usunąć, należy wezwać firmę specjalizującą się w odśnieżaniu paneli, która przyjedzie z odpowiednim sprzętem i usunie śnieg w bezpieczny sposób. Warto jednak decydować się na to tylko w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach.

Jak uniknąć zalegania śniegu na panelach?

Decyzja o miejscu położenia i sposobie montażu paneli fotowoltaicznych powinna być dobrze przemyślana i podjęta z uwzględnieniem ryzyka dużych opadów śniegu. Jak na polskie warunki klimatyczne, wystarczający kąt nachylenia paneli mieści się w przedziale od 30° do 45° i właśnie tak są one najczęściej montowane. Jest to odpowiednie nachylenie, aby śnieg swobodnie się zsuwał. W przypadku terenów, gdzie występują częste i obfite opady śniegu, można rozważyć umieszczenie paneli nawet pod kątem 60°. Pamiętajmy też, że im większe nachylenie, tym wydajność instalacji będzie wyższa, i to przez cały rok!

Tekst sponsorowany: https://pgmpv.pl

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe