eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki

Dział: Budowa domu23 08 2023

Pastowanie podłóg drewnianych - jak pastować podłogę?

Odpowiednio traktowana podłoga drewniana może przetrwać dekady w niemal niezmienionym stanie. Aby tak się jednak stało, konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad konserwacji – dotyczących mycia, ale również pielęgnacji, w tym pastowania. Jak prawidłowo aplikować pastę na drewno? I dlaczego pastowanie podłogi jest takie ważne? Przeczytaj nasz przewodnik i zadbaj o swoją podłogę!

Pastowanie podłogi drewnianej – co to właściwie daje?

pastowanie podłogi drewnianej

 Każda podłoga drewniana – zaraz po ułożeniu – powinna mieć naniesioną odpowiednią warstwę ochronną. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu odpowiednio dobrane oleje lub lakiery. I chociaż zapewniają one właściwą ochronę oraz ułatwiają utrzymanie podłogi w czystości przez lata, to same również ulegają ścieraniu i zużyciu. Regularne pastowanie podłogi drewnianej czy parkietu pozwala na bieżąco uzupełniać warstwę ochronną i zapobiegać przedwczesnemu zużyciu podłogi. Równocześnie pasta nie zmienia wyglądu podłogi i doskonale się uzupełnia z już istniejącą warstwą ochronną. Niezależnie od tego, czy Twoja podłoga zabezpieczona jest lakierem, czy olejem, to pastowanie – obok regularnego mycia – jest jednym z najważniejszych działań sprzyjających jej trwałości.

 Pastowanie drewnianej podłogi – jak się za to zabrać?

 Zanim przejdziesz do pastowania podłogi drewnianej, warto przygotować jej powierzchnię. W tym celu należy usunąć z pomieszczenia meble, dywany i inne przedmioty stojące na podłodze. Następnie konieczne będzie bardzo dokładne czyszczenie – odkurzanie i późniejsze przemycie dostosowanym detergentem. Ważne jest, aby powierzchnia podłogi była całkowicie sucha, zanim przejdziesz do pastowania. Warto jeszcze upewnić się, że masz odpowiednie pady aplikacyjne lub wałki piankowe.

 

pastowanie podłogi

 

 Samo pastowanie podłogi nie jest szczególnie trudne – poradzi sobie z nim właściwie każdy, a po pierwszym nałożeniu pasty nabierzesz w tym wprawy. Szczególną uwagę trzeba zwrócić przy pracy z twardym drewnem – tu ważne, aby aplikator był ciągle wilgotny. Pastę rozprowadzamy wzdłuż słojów i nie aplikujemy na dużych obszarach „na raz”. Sam proces przypomina nieco malowanie – po naniesieniu porcji pasty, równomiernie ją rozprowadzamy ku brzegom. Zanim zaczniesz, pamiętaj o tym, że po nałożonej paście nie powinno się chodzić, dlatego pracę należy rozplanować tak, aby kończąc, znaleźć się przy wyjściu z pomieszczenia.

 Zaaplikowaną pastę należy pozostawić na co najmniej godzinę (choć im dłużej, tym lepiej), a po 24 godzinach będzie można w pełni normalnie korzystać z podłogi. Warto mieć na uwadze, że przez pewien okres po wypastowaniu podłogi  będzie ona bardziej śliska niż zazwyczaj.

 Jak często pastować podłogę?

 Nie istnieje jedna, uniwersalna norma dotycząca pastowania podłogi. Sporo zależy od rodzaju drewna, typu zabezpieczenia (lakier czy olej) oraz sposobu korzystania z podłogi. Czynność ta będzie potrzebna znacznie częściej w miejscach o dużym natężeniu ruchu – np. w obiektach użyteczności publicznej, a zdecydowanie rzadziej np. w domach i mieszkaniach. Szczególnie jeśli użytkownicy dbają o zmianę obuwia, wchodząc do pomieszczenia. Jednym ze wskazań, że czas pastowania podłogi się zbliża, jest matowienie powierzchni podłogi, co wskazuje na stopniowe zużywanie się powłoki ochronnej.

 

dąb czarny wędzony

 

Potrzebujesz pomocy w dbaniu i pastowania podłóg? Chcesz, aby ktoś je dla Ciebie wypastował albo odnowił? W Parkiety Dla Ciebie https://parkietydlaciebie.pl/ możesz liczyć na fachowe porady, jak również profesjonalną pomoc na każdym etapie. Ponadto znajdziesz tam wysokiej jakości parkiety i podłogi drewniane – dostępne wraz z opcją fachowego ułożenia i zabezpieczenia w Twoim domu.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy


    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2023 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe