https://www.high-endrolex.com/43 O czym należy pamiętać przy budowie domu? Praktyczne wskazówki.

Nieznajomość przepisów prawa budowlanego może nas sporo kosztować. O czym należy pamiętać przy budowie domu?

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki





Dział: Budowa domu14 03 2011

O czym należy pamiętać przy budowie domu? Praktyczne wskazówki.

Dziś, gdy ceny mieszkań idą w górę, a rynek domów jednorodzinnych nie notuje gwałtownych podwyżek cenowych — budowa domu staje się realną alternatywą dla wszystkich, którzy marzą o własnym, przestronnym wolnostojącym. Dom możemy kupić gotowy lub zbudować go od podstaw. Ta druga opcja sprawdza się zwłaszcza w sytuacji, kiedy oferty rynkowe nie spełniają wymagań domu naszych marzeń. Budowa domu to nie jest jednak inwestycja prosta, a jedna błędna decyzja może przesądzić o niepowodzeniu projektu. O czym należy pamiętać przy budowie domu? Poznaj praktyczne wskazówki.

Zakup działki budowlanej krok po kroku
Podjęliśmy decyzję — budujemy dom. Pierwszą czynnością, którą należy wykonać jest zakup działki, na której on stanie. Działka budowlana z pewnością pochłonie znaczną część naszego budżetu, przeznaczonego na budowę domu, dlatego nie należy ulegać emocjom i dokładnie sprawdzać wszelkie perełki cenowe. Wybór działki pod budowę determinuje wszelkie aspekty związane, tak z samą budową, jak i późniejszym zamieszkiwaniem. Nieregularne ukształtowanie terenu może wymusić drogie rozwiązania architektoniczne, dlatego najlepiej sprawdzi się płaska działka o delikatnym południowym nachyleniu - uważa Robert Skulimowski z Wellmade, firmy zajmującej się budownictwem indywidualnym. Taki układ pozwoli nam też sporo zaoszczędzić na energii elektrycznej, gdyż pozwala na lepsze doświetlenie domu przez promienie słoneczne — dodaje Skulimowski. Nie zmienia to faktu, że mieliśmy kilka skomplikowanych realizacji, jak na przykład posadowienie domu na studniach, co jest możliwe do realizacji- dodaje właściciel Wellmade. Równie ważnym aspektem jest arsenał działki, czyli jej uzbrojenie. Działka uzbrojona będzie droższa, ale zaoszczędzi czas i pieniądze. Im większa odległość od sieci elektrycznej czy gazowej tym wyższe koszty zbrojenia. Nie należy też bezgranicznie ufać ogłoszeniodawcy, bo nawet jeśli ten zapewnia nas o bliskości mediów, potem może okazać się, że są one na działce sąsiada, a ten może nie wyrazić zgody na przekopywanie się z mediami przez jego teren.

Coraz popularniejszą formą zakupu terenów pod zabudowę są działki rolne, które są też znacznie tańsze od budowlanych. Jednak taka inwestycja może znacznie opóźnić prace budowlane, gdyż wymaga szeregu formalności — między innymi wniosku o jej odrolnienie. Wniosek o zmianę przeznaczenia gruntu w planie zagospodarowania przestrzennego gminy składamy w urzędzie gminy, w której położona jest działka i precyzyjnie określamy w nim cel przeznaczenia gruntu np. budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne. Gmina nie ma określonego terminu na rozpatrzenie naszego wniosku, w praktyce oznacza to długie miesiące, a nierzadko lata czekania.

Innym ważnym aspektem, który musimy wziąć pod uwagę kupując działkę budowlaną to jej lokalizacja. Idealną sytuacją jest, jeśli w pobliżu naszego miejsca zamieszkania będą ośrodki edukacyjne, sklepy spożywcze i inne punkty usługowe. O czym należy pamiętać przy budowie domu? O tym, że działki nie powinniśmy nigdy kupować w ciemno. To w naszym interesie jest sprawdzenie okolicy, w której stanie nasz dom. Warto też sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego okolicy, żeby potem nie musieć szukać nabywcy na dom, w którego sąsiedztwie jest fabryka lub wysypisko śmieci, co do łatwych zadań należeć nie będzie.

Poznaj procedury prawa budowlanego - niewiedza kosztuje
Nieznajomość przepisów prawa budowlanego może nas sporo kosztować. O czym należy pamiętać przy budowie domu? Nim ruszymy z jakimikolwiek pracami musimy mieć pozwolenie na budowę. Jego brak skutkuje wysokimi sankcjami — w tym nakazem rozbiórki. Teren musimy też odpowiednio oznaczyć i zabezpieczyć. I jeśli za brak ogrodzenia nie powinniśmy się spodziewać kar finansowych, to w przypadku braku tablicy informacyjnej na placu budowy, nadzór budowlany może nałożyć sporą grzywnę. Ogrodzenie terenu budowy, z kolei, nie tylko uchroni nas przed nieproszonymi gośćmi, ale też ustrzeże przed ewentualnymi wypadkami, a o nie, na placu pełnym rusztowań i innych ciężkich sprzętów, raczej nie trudno. Jeśli dom budowany będzie systemem gospodarczym, na barkach inwestora spoczywa dosłownie ogrom formalności. Najważniejszą z nich jest zadbanie, by na budowie był kierownik budowy. Wielu inwestorów funkcję tę powierza swoim bliskim znajomym, jednak należy pamiętać, że w przypadku sporów, trudno będzie ustalić, czy zawiódł wykonawca czy nasza zaufana osoba - mówi Robert Skulimowski z Wellmade

Budowa domu nie należy do tanich inwestycji, nierzadkie są więc sytuacje, w których inwestor zatrudnia wykonawców na czarno. Jest to nie tylko nielegalne, ale i ryzykowane dla inwestora — za wszelkie wpadki budowlane odpowiada on sam, bo raczej trudno będzie mu wyegzekwować odszkodowanie. Nienajlepszym rozwiązaniem są też wszelkie umowy ustne. Tylko wybór odpowiedniej firmy budowlanej to gwarancja powodzenia inwestycji. Aby zminimalizować swój czas i koszty warto zatrudnić generalnego wykonawcę. Jest to tym korzystniejsza propozycja, im mniejsza jest nasza wiedza i doświadczenie w budownictwie. Na niedoświadczonego inwestora czeka wiele pułapek, a błędne decyzje skutkować mogą odpływem znacznej ilości gotówki i stresami. Powierzenie większości robót jednemu wykonawcy pozwala też jednoznacznie wskazać odpowiedzialnego w przypadku błędów i wyegzekwować odpowiednie działanie.

Zadbaj o dobre stosunki z przyszłym sąsiadem
O czym jeszcze należy pamiętać przy budowie domu? — O sąsiadach. Dobre relacje z sąsiadem to prawdziwy skarb, od nich zależeć będzie, jak nam się będzie mieszkać na przyszłej posesji, ale też samo prowadzenie inwestycji budowlanej. To w naszym interesie leży wejście z przyszłym sąsiedztwem w przyjazne układy. Jeśli bez specjalnych zabiegów zaskarbienia sobie przychylności sąsiada, uda nam się trafić w miłych ludzi zza płotu — to niczym los wygrany na loterii. Jednak należy pamiętać, że już w trakcie budowy domu możemy podjąć takie decyzje, które odbiją się negatywnie na relacjach sąsiedzkich. Jeśli znacznie podwyższysz swoja działkę, nawet najmilszy sąsiad może okazać się w krótkim czasie twoim największym wrogiem. W sytuacji obfitych opadów woda z twojej posesji będzie spływać wprost na teren sąsiada. Z takiego obrotu sprawy nie będziesz zadowolony ani ty, ani tym bardziej twój sąsiad. Zdarzają się jednak niezadowoleni sąsiedzi z błahego lub nawet bez powodu. Taki złośliwy sąsiad może skutecznie opóźnić naszą budowę, na przykład składając różnego rodzaju skargi. Może mu się nie podobać chociażby kurz z placu budowy lub hałas. Tymczasem są to nieodzowne elementy wpisane w budowę domu, a nadzór budowlany ma obowiązek reagować na wszelkie skargi. Inne relacje z sąsiadem uregulował ustawodawca. By zapobiec przysłowiowym „kłótniom o miedzę” nałożono na inwestora zachowanie 4 metrów odległości od granicy działki sąsiedniej. Równo o trzy metry możemy przybliżyć dom do sąsiada tylko w przypadku ścian bez otworów. Taki budynek bez jednego okna na danej ścianie może wymagać wyrafinowanego projektu. Należy też wziąć pod uwagę, że autorskie projekty są znacznie droższe od gotowych, ale z drugiej strony to gwarancja, że nasza inwestycja będzie niepowtarzalna. Musimy jednak pamiętać, że wyższa cena takich projektów nie kończy się na samym projekcie, ale i wiąże się z wyższymi kosztami budowy — inwestycję w specjalistyczne materiały budowlane i wyższe uposażenia dla budowlańców. Wybierając projekt warto skorzystać z porady eksperta, w tym pomocy inwestora zastępczego, który może ocenić koszty budowy domu, który istnieje w wyobraźni naszego architekta.

Budowa domu, podobnie zresztą jak każda inwestycja, nie jest pozbawiona ryzyka, ale zwykło się mawiać, że „kto nie ryzykuje, ten nie ma”. Istnieją jednak możliwości zminimalizowania ryzyka do minimum. Pierwszym krokiem jest lektura materiałów dotyczących, bądź co bądź, tak istotnej dla nas kwestii — naszego domu.

Źródło: FreshPR, 03.2011

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy






    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe