eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki





Dział: Budowa domu13 09 2007

Pułapki w umowie kredytowej na budowę domu

Joanna Żuk, Fleishman-Hillard

Zadłużając się w banku na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak będą kształtowały się nasze dochody i czy nie wydarzy się coś, co zakłóci spłatę kredytu. Kredyt hipoteczny to bardzo skomplikowany produkt finansowy. Wiekszość kredytobiorców nie potrafi porównać ofert dostępnych na rynku i ustrzec się przed pułapkami i dodaktowymi opłatami ukrytymi w umowie kredytowej. Dobra umowa oprócz atrakcyjnego oprocentowania i niskiej prowizji, powinna posiadać zapisy umożliwiające zmianę długości trwania umowy czy przewalutowania kredytu.

Na rzeczywistą wysokość kredytu składają się koszty kredytu z odsetkami oraz inne opłaty i prowizje banku, uzależnione od poziomu ryzyka związanego z transakcją.
Biorąc kredyt musimy liczyć się z dodatkowymi opłatami zarówno w momencie podpisywania umowy kredytowej, jak i trakcie jego spłaty. Najbardziej korzystne dla klientów są tzw. elastyczne umowy kredytowe, w których dodatkowe koszty kredytu są niższe.

W przypadku kredytu na budowę domu ważnym zapisem w umowie jest uzyskanie jak najdłuższego okresu, w którym ubezpiecznie może zastąpić wpis do hipoteki. Dodatkowo istony jest zapis o wypłacie środków transzami. Kredyt hipoteczny jest kredytem długoterminowym, dlatego promocyjne oprocentowanie na kilkanaście pierwszych miesięcy spłaty zobowiązania, ma niewielkie znaczenie w stosunku do kosztu kredytu.

„Wiele osób, które planują budowę domu jednorodzinnego na kredyt, decyduje się skorzystać z usług firm budowlanych, które oprócz samej budowy domu oferują również pomoc w uzyskaniu finansowania. Analityk finansowy wybiera razem z klientem bank, który udzieli dogodnego kredytu hipotecznego. Przeprowadza także korektę warunków kredytu, dzięki której obniży się miesięczna rata, zwracając jednocześnie uwagę na pułapki kredytowe” — mówi Jana Nováková analityk finansowy firmy ES POLSKA.
„Duża liczba wniosków kredytowych jest odrzucana ze względu na nieumiejętne ich wypełnianie. Wielu klientów przy wyborze kredytu sugeruje się reklamą z której wynika, że uzyskanie kredytu to banalna sprawa. Rzeczywistość jest jednak inna. Nikt bowiem nie informuje jaki jest rzeczywisty czas potrzebny na załatwienie wszelkich niezbędnych dokumentów oraz nie zwróci nam uwagi na niekorzystne zapisy w umowie” — mówi Jana Nováková.

Elastyczność okresu spłaty kredytu i możliwość zmiany waluty, to zapisy o które klient powinnien zabiegać przy podpisywaniu umowy z bankiem. Podczas długoletniej spłaty kredytu może zmienić się sytuacja finansowa klienta, w związku z tym może dojść do zmian w spłacie rat kredytu i renegocjacji warunków umowy kredytowej. By negocjacje z bankiem zostały zakończone pozytywnie i bez znaczących dodatkowych opłat, warto zabezpieczyć się i zadbać o poszczególne zapisy w umowie tj. karencja w spłacie kredytu, zwłaszcza gdy prowadzimy kosztowną budowę domu.

Wysoki popyt na rynku mieszkaniowym i dostępność atrakcyjnych kredytów hipotecznych sprzyjają zaciąganiu kredytów często w wysokości, która graniczy ze zdolnością kredytową klientów. Trzeba pamiętać, by zachować ostrożność i nie doprowadzić do konfliktu z bankiem, z powodu czasowych problemów ze spłatą kredytu. Może to skutkować wypowiedzeniem umowy i natychmiastową wymagalnością zobowiązania.














Biuro prasowe ES POLSKA Sp. z o.o.
Joanna Żuk, Fleishman-Hillard
Tel.: 22 53 29 587, e-mail:
joanna.zuk@fleishmaneurope.com
Szczegóły dotyczące ES POLSKA:
www.espolska.pl

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy






    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe