https://www.high-endrolex.com/43 Odbiór mieszkania - na co zwrócić uwagę?

 
https://www.high-endrolex.com/43
eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki





Dział: Budowa domu02 02 2016

Odbiór mieszkania - na co zwrócić uwagę?

Nie daj się ponieść emocjom

Załóżmy, że w końcu nastał ten upragniony moment i deweloper właśnie powiadomił Was, że już możecie odebrać świeżo wybudowane mieszkanie w Warszawie czy dowolnym innym mieście. Co tu dużo mówić - gratulujemy! Dla każdego jest to podniosła chwila, pełna pozytywnych emocji, bo w końcu mamy własne M, które będziemy mogli urządzić zupełnie tak jak tego sami chcemy i marzymy. Ale nie dajmy się ponieść emocjom! Warto wiedzieć, że zanim będziemy mogli zamieszkać w tym lokalu, czeka nas jeszcze procedura odbioru mieszkania i tu jest ostatni moment na to, by zauważyć ewentualne niedociągnięcia czy braki w stanie mieszkania. Podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego jest w świetle prawa potwierdzeniem tego, że nie zgłaszamy żadnych zastrzeżeń co do pracy wykonanej przez dewelopera, a więc jeżeli stwierdzimy jakiekolwiek uchybienia jeszcze na tym etapie, to mamy szansę na to, że firma budująca je usunie. Jeżeli natomiast przegapimy i zauważymy ewentualne niedociągnięcia potem, w zasadzie na pewno nie będziemy mieli praw do tego, by rościć pretensje do dewelopera. Zatem, odbierając mieszkanie nie daj się ponieść emocjom - uchybienia mogą zdarzyć się zawsze! A jeżeli chcesz uniknąć sytuacji, gdzie za ewentualny brak staranności w wykonaniu umowy przez firmę budującą będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni, warto starannie przygotować się do chwili odbioru lokalu.

Czy deweloper na pewno usunie wady?

Czy możemy mieć pewność, że deweloper rzeczywiście usunie ewentualne wady lub niedociągnięcia zauważone podczas odbioru mieszkania? W świetle ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego, firma budująca ma dwa tygodnie na rozpatrzenie protokołu zawierającego opis ewentualnych wad, czyli niezgodności towaru z umową. Oczywiście, w tym samym okresie przedstawiciel dewelopera może również stwierdzić, że firma odmawia usunięcia wad, gdyż ich powstanie nie było w żaden sposób związane z pracą dewelopera - niezależnie od powodu odmowy, firma budująca musi wyszczególnić przyczyny odmowy na piśmie. Jeżeli jednak nasza skarga zostanie rozpatrzona pozytywnie, w ciągu 30 dni od momentu jej podpisania powinno nastąpić usunięcie stwierdzonych wad, a jeżeli tak się nie stanie, firma budowlana zobowiązana jest do określenia konkretnego terminu i uzasadnienia opóźnienia prac. Należy koniecznie wiedzieć o tym, że dokumentem potwierdzającym zgodność towaru z umową jest podpisany przez nas protokół zdawczo-odbiorczy. Innymi słowy, nie warto go podpisywać dopóki deweloper nie usunie wszystkich, stwierdzonych podczas odbioru usterek! Nie wierzmy w ustne zapewnienia - protokół zdawczo-odbiorczy to dokument ostateczny. Jak zatem przygotować się do odbioru mieszkania?

Odbiór mieszkania

 

Przekazanie lokalu - jak to ugryźć?

Protokół przekazania lokalu, zwany też protokołem zdawczo-odbiorczym podpisywany jest przez obie strony w momencie odbioru lokalu po zakończeniu prac budowlanych. W swoim brzmieniu, protokół jest oświadczeniem właściciela mieszkania o tym, że prace zostały wykonane z należytą starannością, a właściciel nie zgłasza żadnych zastrzeżeń co do jakości ich wykonania. A jak możemy to stwierdzić? Ostatecznie, nie zawsze wady widać gołym okiem! Cóż, po pierwsze, przed odbiorem lokalu jeszcze raz powinniśmy przeczytać umowę którą zawarliśmy z deweloperem. Zawarta w niej specyfikacja mieszkania opisuje to, jak powinien wyglądać ten lokal w swoim ostatecznym kształcie. Warto zapoznać się ze wszelkimi załącznikami, które znalazły się na umowie - rzutami, projektami czy schematami różnego typu instalacji znajdujących się w mieszkaniu. Wiele osób ma jednak wątpliwości co do tego, czy zdołają samemu stwierdzić wyżej wymienione wady - ostatecznie przecież nie wszystkie uchybienia widać na pierwszy rzut oka. Z tego powodu, polecamy zaangażowanie do tego procesu fachowca - osoby, która posiada wykształcenie budowlane. Zapłacenie takiemu specjaliście za kilka godzin pracy i tak ostatecznie okaże się tańsze, niż konieczność usuwania wad we własnym zakresie czy nawet procesy sądowe wytaczane deweloperowi. O ile wady estetyczne zauważymy najpewniej sami, o tyle stwierdzenie wad konstrukcyjnych wymaga szeregu specjalistycznych pomiarów, które prawidłowo wykonać może tylko osoba posiadająca odpowiednie wykształcenie i wiedzę. 

Odbiór lokalu

W idealnym wypadku odbiór lokalu powinien odbywać się w ciągu dnia, ponieważ pozwoli to na dostrzeżenie  nawet najmniejszych wad. Oczywiście trudno powiedzieć, ile taka procedura powinna trwać, lecz jedno jest pewne - nie wolno podczas odbioru się spieszyć. Dokładnie sprawdźmy każdy element mieszkania lub reszty pomieszczeń, jakie kupujemy wraz z mieszkaniem - jak choćby miejsce parkingowe czy nawet komórkę lokatorską. Wszystkie szczegóły się liczą - nawet tak z pozoru nieistotne, jak ilość słońca w mieszkaniu czy odpowiednia jakość materiałów użytych do wykończenia poszczególnych elementów.

Artykuł powstał we współpracy z Polnord S.A., oferujący m.in. mieszkania w Warszawie, Gdańsku, Szczecinie i Gdyni. Zapraszamy do zapoznania się z propozycjami dewelopera.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy






    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe