eNieruchomosci.pl: strona główna - zarządzaj artykułami

Nieruchomości Mościcki





Dział: Budowa domu23 11 2016

Fotowoltaika - pomysł na dobrą energię

Fotowoltaika - co warto wiedzieć na początek

Choć na świecie fotowoltaika jest systematycznie popularyzowana już od kilkunastu lat, to w Polsce boom na własne, przydomowe elektrownie słoneczne dopiero się rozkręca. Faktem jest jednak, że coraz częściej spotkamy na dachach domków jednorodzinnych charakterystyczne instalacje. Fotowoltaika, a dokładnie panele fotowoltaiczne, to idealne rozwiązanie dla każdego, kto chce być niezależny od dostaw prądu od dużych państwowych i prywatnych dystrybutorów. Rozwiązanie to zyskało wielu zwolenników także wśród osób dbających o środowisko naturalne.

 

instalacja paneli słonecznych

 

Na czym polega działanie instalacji fotowoltaicznej? Dzięki zamontowaniu odpowiednich paneli (najczęściej na dachu, rzadziej na ziemi, np. w ogrodzie) uzyskujemy możliwość produkowania własnej energii, dzięki której będziemy mogli świecić światło, oglądać telewizję czy nawet ogrzewać dom. Specjalny system magazynuje ją, a my zużywamy ją wedle własnych potrzeb. Jak to jest możliwe? Moduły fotowoltaiczne, pod wpływem działania promieni słonecznych, wytwarzają prąd stały. Aby móc go wykorzystać do zasilenia urządzeń domowych i firmowych, konieczna jest jego zmiana na prąd zmienny – tym zajmuje się specjalne urządzenie, tzw. falownik (inaczej zwany inwerterem). Po „przejściu” przez niego nasza energia jest już gotowa do działania.

Czy to oznacza rezygnację z tradycyjnego sposobu dostarczania prądu? W żadnym wypadku. Należy wszakże wiedzieć, że w naszej strefie klimatycznej niebo przez wiele dni w roku jest zachmurzone i występują opady. Wówczas dociera do nas zdecydowanie mniej promieni słonecznych, a co za tym idzie panele fotowoltaiczne produkują mniej energii. Szacuje się, że w miesiącach zimowych ich wydajność w porównaniu z latem wynosi zaledwie 20%. Wówczas konieczne jest korzystanie z prądu dostarczanego przez dystrybutora. Nawet w pogodne dni standardowych rozmiarów panele fotowoltaiczne są w stanie wytworzyć średnio około 76% ogólnego zapotrzebowania na energię, więc całkowite uniezależnienie się od zewnętrznych dostaw jest trudne (ale wcale nie niemożliwe, o czym piszemy dalej). Nie zmienia to jednak faktu, że oszczędności na rachunkach za prąd w skali roku są niebagatelne i mogą wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, dlatego coraz więcej osób decyduje się na fotowoltaikę u siebie.

Energia ze słońca - gdzie się zwrócić?

Aby zamontować panele fotowoltaiczne u siebie w domu, dobrze jest skonsultować się z różnymi firmami działającymi na naszym terenie lub pozyskującymi klientów w Internecie. Być może będą się różnić ofertami i któraś z nich będzie bardziej korzystna dla nas. Niektóre oferują pomoc w załatwieniu dofinansowania oraz dożywotni serwis, co znacznie obniża koszty eksploatacji systemu. Jedną z najkorzystniejszych ofert na rynku posiada obecnie Innogy: http://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/energia-ze-slonca/energia-ze-slonca. Jej ogromnym atutem jest fakt, że Innogy to duży gracz na rynku dostaw energii, cieszący się bardzo dobrą opinią konsumentów. To dlatego w swojej ofercie zawarł wszystko, co najlepsze – najwyższej klasy sprzęt, gwarancję na jego bezawaryjność, dożywotni serwis, korzystną cenę oraz możliwość uzyskania bardzo atrakcyjnego dofinansowania inwestycji (przy współpracy z partnerami finansowymi). Dzięki kooperacji z tego typu stabilnymi, rzetelnymi podmiotami, możemy w pełni bezpiecznie planować innowacyjne systemy dla swojego domu i firmy.

Być może niewielu z Was wie, że na fotowoltaice można nie tylko zaoszczędzić, ale i… zarobić. Może to brzmieć nieprawdopodobnie, ale dzięki nowoczesnym instalacjom możesz uzyskać dodatkowe środki ze sprzedaży nadmiaru wytworzonej energii. Wystarczy zamontować swój system w domu oraz podpisać stosowną umowę z dostawcą energii. Wyżej pisaliśmy, że panele fotowoltaiczne są dobierane do naszego zapotrzebowania na energię - jednak wiadomo, że czasami prądu zużywa się więcej, czasami mniej. Warto więc zastanowić się czy nadwyżki nie sprzedać i przy okazji nie zarobić dodatkowych pieniędzy. Rzecz jasna konieczne będzie tutaj odpowiednie zaplanowanie rozległości inwestycji, ale nie jest to sytuacja niemożliwa – wręcz przeciwnie, coraz częściej praktykowana.

Fotowoltaika to wciąż rozwijająca się technologia pozyskiwania energii elektrycznej. Energia ze słońca jest czysta, ekologiczna, tania i pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jeśli zawsze chcieliście zrobić coś pożytecznego dla środowiska, a do tego samemu zyskać konkretne korzyści, to być może montaż paneli fotowoltaicznych jest dla Was idealną opcją.

RSS jest to standard przesyłania nagłówków informacji.
Nagłówki te mogą być odczytwane przez specjalne programy - czytniki RSS. Ich listę oraz katalog zasobów RSS można znaleźć na tej stronie: http://rss.mrok.org.

Dzięki temu najnowsze informacje trafiają do Ciebie od razu, bez potrzeby przeglądania poszczególnych stron www.

Więcej o RSS możesz się dowiedzieć tu:
Nasze kanały RSS | więcej o RSS >>

wszystkie działy

Artykuły
Kredyty
Dla pośrednika
Wzory umów
Prawo
Nowości
Budowa domu
Rynek pierwotny - zdjęcia z budowy






    << Powrót

| o nas | współpraca | reklama | kontakt | polityka prywatności | mapa serwisu | poleć nas | dodaj do ulubionych | zgłoś błąd | pomoc |

© Copyrights 2003-2024 Germino


nieruchomości - mieszkania - domy - działki - agencje nieruchomości - kredyty mieszkaniowe